Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekHistorie organizovaných šipek

Pivovarské ligy

Až do začátku dvacátého století existovaly šipky v různých formách po celé Anglii a zápasy probíhaly buď mezi návštěvníky hospod nebo v přátelských utkání mezi hospodami, které byly nedaleko od sebe. V průběhu století dvacátého vznikají první turnaje a pravidla šipkového sportu. Po první světové válce byly ustavovány první pivovarské ligy. A tyto ligy vedly ke vzniku první národní šipkové organizace.

News of the World

Soutěž News of the World vznikla v roce 1927 v Londýně. A postupně se rozšiřovala do všech regionů v Anglii, Walesu Skotska a Irska. V roce 1940 byl tento turnaj přerušen válkou. Ve třicátých letech se staly v hospodách šipky nejoblíbenější zábavou a vytlačily do té doby jiné populární zábavy (ass kittle, rings - lechtivý osel a kroužky). Více se o tomto turnaji dozvíte [zde]

II. světová válka

Během II. světové války se šipky hrály (pro posílení morálky) jak v důstojnických klubech tak obyčejnými vojáky. (the NAAFI sports pack). Američané kteří bojovali v Evropě, pak znovurozšířili tuto hru i do USA, kde se sice hrála, ale ne v takové míře. Totéž udělali Australané, Novozélanďané, Nizozemci, Skandinávci a vojáci jiných národností.

I v době války se ale hrály šipky. Tým News of the World pořádal po celou dobu války (a po nějakou dobu po ní) charitativní akce (výběr vstupného), zvláště na podporu Červeného kříže.

National Darts Association

Po válce, v roce 1947, byl obnoven turnaj News of the World - tentokrát jako národní mistrovství. Původní národní šipková organizace nepřežila válku, nicméně bylo uskutečněno několik pokusů o její obnovu. Pevně byla ustanovena až v roce 1954 NDA(GB) - National Darts Association of Great Britain. V 50 a 60 letech si šipky udržovaly nízkou úroveň (i přes extrémě velké účasti a popularitu).

NDA vykonala výbornou práci v ustanovení lig na úrovni hrabství a začala pořádat špičkové turnaje (např. Nodor Fours). Postarala se také o první uvedení šipek v televizi (1962 - Westward Television a od roku 1970 byl vysílán i News of the World).

British Darts Organisation

V roce 1973 vzniklo BDO (oddělením od NDAGB). Prvnímu šéfovi Olly Croftovi se povedlo přetáhnout televize i velké sponzory.

Bohužel jsme nezjistili, jestli NDA pokračovala v činosti, nebo jestli všechny aktivity postupně převzalo BDO a NDA postupně zanikla. Neověřené zprávy spíš naznačují to druhé.

Sedmdesátá leta byla klíčová pro vznik špičkových turnajů které se hrajou dodnes ale i pro vznik prvních hvězd šipkového sportu (Leighton Rees, John Lowe, Eric Bristow, Jocky Wilson a další). BBC a ITV vysílala všechny důležité turnaje.

World Darts Federation

V roce 1976 byla na popud BDO založena WDF. Více se o WDF a BDO dozvíte v článku o historii WDF/BDO

Professional Darts Corporation

V roce 1992 vzniká PDC - Professional Darts Corporation. PDC se povedlo znovu přivést sponzory, dostat šipky znovu do televize a obnovit prestiž šipek. Více se o PDC dozvíte v článku o historii PDC

Související články

Více o posledních třech odstavcích se dozvíte v několika dalších článcích, které se svými informacemi částečně překrývají. Dovíte se v nich např. o zaměňování WDF a BDO, vzestupu a pádu šipek, odchodu hráčů do PDC...
Historie WDF/BDO, Historie PDC

 

Softové organizace

V průběhu devadesátých let vzniklo v Evropě několik organizací, zabývající se softovým pojetím šipek.

 • EDU - European Dart Union (Evropská šipková unie), Založena: 13.03.1995, Sídlo: Brig - Glis Handy (Švýcarsko), Pořádá: mezinárodní seriál turnajů EDU-Ranking a Mistrovství Evropy, kterých se pravidelně (a s úspěchem) účastní i čeští i slovenští hráči
  [výsledky]
 • FECS - Federation European Compact Sport (Evropská asociace kompaktních sportů), Založena: 1992, Sídlo: Švýcarsko, Pořádá: světové i evropské šampionáty, mezinárodní turnaje, Po přistoupení Německého svazu DSAB - Deutscher Sportautomaten Bund do EDU na přelomu 2007/08, se ozvaly názory, že to bude znamenat konec FECSu
  [výsledky]
 • SDWF - Soft Darts World Federation (Světová šipková federace moderních šipek), Sídlo: Sant Cugat del Valles (Španělsko), Pořádala: Elektronic Dart World Championship (Compumatic), Členové: Belgie, Bulharsko, Česko (ČŠS), Dánsko, Francie, Itálie, Jugoslavie, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina
  Organizace (sponzorovaná firmou Compumatic) uspořádala poslední MS v roce 2004, svaz asi zanikl nebo ukončil svou činnost
  [výsledky]

08.06.2007 Při ME EDU v Praze byla založena IDF - International Darts Federation (členství potvrdily všechny státy EDU + USA, Austrálie a Čína). Prvním předsedou se stal Dr. Alexander von Egen (Ita), člen evropského parlamentu. IDF by měl být nástupcem EDU v celosvětovém pojetí. Více informací zatím není.

 

Sport

Šipky jsou v průběhu nového tisíciletí čím dál více prezentovány v TV. Práce hlavně PDC...

25.03.2005 - Výkonný orgán pro sport v Anglii „Sport England“ oficiálně uznal šipky jako sport. Tohoto příkladu následovaly výkonné orgány dalších zemí Spojeného království (Sport Wales, Sport Northern Ireland a Sport Scotland) a dokončily tak proces uznání šipek jako sport (některé údaje uvádějí 03.06.2005).

10/2007 - Na zasedání mezinárodního sportovního shromáždění SportAccord v Pekingu se WDF stalo plnohodnotným členem GAISF. WDF bylo uznáno jako hlavní světový řídící orgán pro šipkový sport.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář